Ik wil huisarts worden. Dat ontdekte ik tijdens mijn coschappen. Want ik werd vooral enthousiast over het contact met je patiënten dat je als huisarts hebt. Tegelijkertijd was ik een beetje bang om de diepgang te missen, omdat ik het ook heel leuk vond om me helemaal in één onderwerp te verdiepen.
Die twijfel verdween toen ik iets nieuws hoorde: de mogelijkheid om aiotho te worden, arts in opleiding tot huisarts en onderzoeker, dus een combinatie van huisartsopleiding en promotietraject. Dát past bij mij, dacht ik. Via onze coördinator hoorde ik dat er een vacature was voor een onderzoek naar dieetinterventie bij patiënten met diabetes type 2. Het gaat om een gerandomiseerde klinische studie waarbij één groep een dieet volgt en een andere groep, de controlegroep, niet. Een leuk en actueel onderwerp, dus ik solliciteerde en werd aangenomen.
Hoe gaat zoiets in de praktijk? In mijn geval eerst een jaar onderzoek, toen startte de huisartsopleiding en daarna wisselden de huisartsstages en de onderzoeksperiodes elkaar af. Dat ging goed omdat de opleiding in Leiden zo flexibel is. Er werd heel fijn meegedacht. Kijk, je kunt niet een week voordat je stage begint zeggen: dan kan ik niet, maar als je het een beetje op tijd aangeeft, is er veel mogelijk. Daar komt bij dat we het onderzoek met z’n tweeën hebben gedaan. Mijn collega was beschikbaar voor de periodes dat ik in de huisartspraktijk zat, al zijn er dan altijd nog kleine to-do’s en soms wat grotere dingen te doen voor je onderzoek, want dat staat nooit helemaal stil. Andersom stond de opleiding wel stil tijdens mijn onderzoeksperiodes. Planning en organisatie zijn wel een uitdaging. En je moet er niet van schrikken dat het 6 jaar duurt, en bij ons zelfs langer, door covid en tussendoor nog twee keer zwangerschapsverlof.
Om het vol te houden, moet je onderzoek écht leuk vinden. Dan is het aiothotraject een aanrader.
Dit kan allemaal omdat je als huisarts in opleiding zoveel flexibiliteit hebt. Wil je je verdiepen in de wetenschap, dan faciliteert de opleiding dit. Het bijzondere is dat je onderzoek doet vanuit de huisartspraktijk, met eerstelijns patiënten. Dat is een heel andere doelgroep dan patiënten in het ziekenhuis. En ik denk dat het voor het hele huisartsenvak belangrijk is dat we onderzoek doen vanuit de praktijk, omdat alle huisartsen die informatie dan kunnen gebruiken, bijvoorbeeld voor nieuwe richtlijnen. Dus jouw promotieonderzoek is goed voor het vak, goed voor je ervaring als beginnend huisarts én goed voor de patiënt.
Binnenkort rond ik niet alleen mijn proefschrift af, maar ook de huisartsopleiding. Als het allemaal is gelukt, ben ik blij. En daarna zijn er zoveel mogelijkheden! Waarnemen, ervaring en inspiratie opdoen en na een tijdje misschien een vaste praktijk en één dag in de week iets anders doen, onderzoek of onderwijs. Als huisarts kun je alle kanten op. Dat maakt het huisartsenvak zo leuk!